Tajemnicza wyspa wyłoniła się spod wody. Skrywała kilkusetletnie rzeźby
Skutki zmian klimatu w tym roku widoczne są w wielu zakątkach świata. W Europie z powodu suszy w kilku miejscach woda odsłoniła „kamienie głodu”. W Hiszpanii z powodu spadku stanu wody na zaporze, spod jej powierzchni wyłoniły się dziesiątki megalitycznych kamieni, które mogą mieć nawet 5 tys. lat. Niezwykły artefakt przeszłości odsłoniła również rzeka Jangcy w Chinach.
Wyspa wyłoniła się z dna rzeki Jangcy
Jak informuje CNN Travel, powołując się na państwowe media w Chinach, z dna rzeki Jangcy wyłoniła się wyspa. Nietypowe zjawisko zauważono w południowo-zachodnim mieście Chongqing w momencie, kiedy w południowo-zachodnich Chinach notowana jest seria upałów. Według meteorologów suma opadów w dorzeczu Jangcy od lipca jest mniejsza o prawie 45 proc. w porównaniu do normy w tym regionie.
Odkrycie wyspy to jednak nie koniec, ponieważ prawdziwą sensacją są odkryte na niej trzy zabytkowe buddyjskie posągi przedstawiające postaci mnichów. Badacze uważają, że figury mają ok. 600 lat i najprawdopodobniej pochodzą z czasów dynastii Ming i Qing. Jeden z wyjątkowych posągów przedstawia mnicha siedzącego na kwiecie lotosu.
Najnowsze prognozy wskazują, że badacze będą mieli co najmniej tydzień, aby uważniej przyjrzeć się artefaktom, które na co dzień skryte są głęboko pod wodą. Zgodnie z najnowszymi modelami meteorologicznymi w tym regionie przez najbliższy tydzień ma utrzymywać się fala upałów, która z pewnością nie pozwoli na wzrost poziomu wody.